сряда, 30 ноември 2016 г.

Рожкови тарталети с глазура от черен шоколад



                       Рожкови тарталети с глазура от черен шоколад


Съставки:
150 гр. рожков на прах
50 гр. кокосови стърготини + още мъничко за украса
2 яйца
100 гр. мокра кафява нерафинирана захар
1 ч.л. канела
Щипка индийско орехче
1 ч.л. сода бикарбонат
Ванилия на прах
200 гр. черен шоколад с минумум 70% до 85% съдържание на какао
3-4 с.л. мед

Приготвяне:

1.      Разбиваме двете яйца заедно със захарта. Внимаваме да не останат бучки от мократа кафява захар, хубаво е преди да я прибавим при яйцата да проверим дали няма такива и да ги отстраним или разбием предварително. Тъй като мократа захар е по-специфична и някак по-тежка, сместа трудно ще утрои размера си, както това става с обикновената кафява захар. Аз използвах захар “Dark brown cane sugar - Muscovado - тъмно кафява и влажна захар със силен аромат на меласа и карамел. Избрах я като една от съставките за подслаждане на този десерт, защото някак се допълват с рожков, за да ни потопят съчетани в експлозия от вкусове и аромати.

2.  В друга купа смесваме рожковото и лимецовото брашно, кокосовите стърготини, канелата, индийското орехче, ванилията и содата. Разбъркваме добре тези сухи съставки.


3.   Смесваме сухата смес със сладката яйчена. Разбъркваме, докато сухите съставки се поемат добре. След това добавяме разтопеното кокосово масло. И разбъркваме отново. Трябва да получим сладко и ронливо тесто.


4.   Намазняваме 5-6 формички за тарталети и разпределяме тестото в тях. Стараем се да оформим дъно с дебелина около 3-4 мм, стени със същата дебелина и височина около 1 см.


    Можем да направим същото и в по-малки формички, тогава няма да получим 6, а 12-15 мини тарталети.

5.        Печем тарталетите в загрята на 180°C  фурна за 13-14 минути. Следим ги по време на печенето, време е да ги извадим, когато придобият златист загар. Трябва да са станали твърди и хрупкави.
  P.S. Възможно е тарталетите леко да се надигнат при печенето, това се избягва, като се постави парченце алуминиево фолио върху основата им и се покрие с една-две шепи боб/ориз.

6.       Разтапяме 200 гр. черен шоколад на водна баня. Вероятно се досещате (стига да сте чели първата и редица от другите ми рецепти), че аз съм фен на „Линд“ с 85% съдържание на какао. Към разтопения и топъл шоколад добавяме 3 с.л. мед и разбъркваме добре, докато получим еднородна смес. Добавяме меда, когато шоколадът не е горещ, а леко топъл, за да запазим всички негови ползи за нашия организъм.
    Знаете, че черният шоколад има силни антиоксидантни свойства, богат е на растителни протеини, на полезни мазнини и на цяла гама от витамини и минерали. А когато го съчетаем с една от т.нар. „суперхрани“ – меда, получаваме двойна доза здраве само в една шоколадова глазура!
Разбира се, ако използвате друг вид шоколад, който не е с толкова богато съдържание на какао и е достатъчно сладък, няма да е нужно да му добавяте мед.  Просто го разтопете! Но знаете, че този шоколад не е така полезен.

7.      Бързо разпределяме топлата и течна шоколадова смес върху тарталетите. Можем да поръсим с кокосови стърготини за украса. Оставяме десерта да почине за 30-40 минути  - достатъчно е шоколадът да стегне, това ще стане и на стайна температура.
 
  Можем да се насладим на своите здравословни рожкови тарталети. Имаме една хрупкава здравословна основа, допълнена с наситен шоколадов вкус! 


    Между другото от тестото за тази основа можем спокойно да си изпечем и бисквитки! Всъщност, ще ви споделя, че първоначалната ми идея беше да направя биксвити с рожково брашно. Когато започнах да смесвам течните и сухите съставки с цел да получа тесто за бисквити, ме озари идеята, че от това тесто идеално биха се получили тарталети. Бисквитите вече изглеждаха скучни! Оставаше само въпросът с какво да бъде пълнежът на тези тарталетки. От връхлитащите ме варианти, този с шоколада бързо взе превес. И как не би могъл, та аз  обожавам шоколад!

   Надявам се рожковите тарталети с черен шоколад да ви харесат!

    Да ви е сладко и здравословно!

събота, 26 ноември 2016 г.

Шоколадови мъфини с червено цвекло



                                    Шоколадови мъфини с червено цвекло



Съставки:
250 гр. сварено червено цвекло
3 яйца
150 гр. кафява нерафинирана захар
50 гр. какао
125 мл. кокосово мляко
60 гр. ситно смлени бадеми (бадемово брашно)
120 гр. брашно от лимец
2 ч.л. бакпулвер

Приготвяне:

1.   Червеното цвекло се обелва, сварява, отцежда се от водата и се оставя да се охлади, след което можем да преминем към същината на приготвяне на нашия десерт. 

2. Стържем на много ситно червеното цвекло. Ако желаем още по-фин резултат дори можем да го пасираме. Необходими са ни 250 гр. от него в сварен и отцеден от водата вид. Ако не го отцедим добре от водата, рискуваме да разводним тестото за десерта и той може да не се изпече добре.

3.  В купа разбиваме яйцата със захарта, докато сместа утрои размера си.

4. Към сладката яйчена смес добавяме кокосовото мляко и какаото и разбъркваме добре, докато получим хомогенна смес.
   P.S. Когато отворите консервата с кокосовото мляко, разбъркайте добре, за да се смесят добре по-гъстата му част с водата. В този десер не ни трябва само неговата по-гъста част, както например ни трябваше за протеиновото брауни. 125 мл. са горе-долу 1/3 от една стандартна консерва кокосово мляко от 400 мл.

5.   Дойде ред и на цвеклото – добавяме го и разбъркваме добре.

6.   Прибавяме бадемовото брашно, бъркаме, за да се поеме. След което поставяме сито върху купата, за да пресеем лимецовото брашно заедно с бакпулвера. Разбъркваме добре сместа. Получили сме нашето тесто.

    
    Виждате ли какъв червеникав оттенък има сместа? Той се получава благодарение на антоцианините (цветни пигменти), които червеното цвекло съдържа. Те притежават силни антиоксидантни свойства и са добър борец против свободните радикали и дегенеративните процеси в организма. Това е и една от причините червеното цвекло да е толкова полезно. 

7.  Разпределяме във формички за мъфини и печем за около 25 минути в предварително загрята на 160-170°C  фурна. Когато кексчетата са готови, при тест с клечка, забодена в тях, тя ще излиза чиста.
 Дори и формичките ви да са с незалепващо покритие, най-добре е да ги намазните леко преди да пристъпите към разпределяне на сместа в тях. От моя опит съдя, че единствено в силиконови формички кексчетата наистина не залепват. Във всички останали поставям хартиени чашки или се опитвам да ги намазня/набрашня добре.

8.   Когато кексчетата са готови ги оставяме да починат за 5-10 минути във формичките, след което ги изваждаме и оставяме да се охладят за още 30-40 минути преди поднасяне.

Можем да се насладим на едно здравословно, наситено с вкусове шоколадово кексче! 


    Оказва се, че какаото и червеното цвекло си отиват толкова много.
    Кексчетата са чудесен начин червеното цвекло да бъде консумирано дори от тези, които не го обичат. Тук то по скрит начин ще зареди организма ни с полезните вещества, на които изобилства. Червеното цвекло притежава общоукрепващи и тонизиращи организма свойства, детоксикира и допринася за иЗхвърлянето на ненужните вещества от тялото. Консумацията му подобрява дейността на черния дроб и кръвоносните съдове, допринася за нормалното състояние на нервната и сърдечно-съдовата система.

    Да ви е сладко и здравословно!

понеделник, 21 ноември 2016 г.

Хрупкави домашни вафли



                                             Хрупкави домашни вафли


Съставки:
50 гр. натурални оризови крекери/оризовки/
80 гр. бадеми
80 гр. орехи
30 гр. чия
180 гр. петмез от захарно цвекло
140 гр. фъстъчено масло
100 гр. черен шоколад

Приготвяне:

1. Начупваме оризовите крекери на много малки парченца. Ако можете се снабдете с оризови крекери от кафяв ориз, направени само от първокачествен ориз и вода - 2 натурални съставки и нищо повече! Такива храни търсете като цяло!
По принцип оризовите крекери се правят от т.нар. „puffed rice. Ако успеете да се снабдите с такъв, можете да го използвате вместо крекерите – ще си спестите чупенето им на парченца. 

2. Режем бадемите и орехите на парченца.

3.В купа смесваме оризовите парченца, бадемите, орехите и чията. Разбъркваме добре. Отделяме една-две шепи от сместа в купичка настрани. Малко по-късно ще видите защо.


4.   Подготвяме си правоъгълна форма с приблизителни размери 25 на 15 см. или друга с горе-долу същата вместимост. Застиламе я с хартия за печене, трябва да застелим не само дъното, а и стените.

5. Смесваме фъстъченото масло и петмеза от захарно цвекло в касерола и ги загряваме за 3-4 минути на слаб до среден огън. Целим сместа  да се затопли добре и да придобие хомогенен вид. Сместа не бива да закипява. Освен това след като сме я стоплили трябва да действаме бързичко, защото тя също толкова бързо ще се втвърди и ще ни е трудно да я смесим със сухите съставки.


6. Смесваме топлата сладка смес със сухата и бъркаме енергично с помощта на лъжица, докато всяка ядка и всяко оризово парченце е полепнало с нея.

7. Отново бързо разпределяме готовото вафленото „тесто“ в тавата, покрита с хартия за печене. Заглаждаме добре повърхността, докато стане равна. Ако сте достатъчно сръчни, можете да разпределите топлата сладка смес върху сухите съставки и директно върху тавата – без да използвате отделна купа. Тук е моментът да поръсим загладената повърхност на десерта с отделените сухи съставки и леко да притиснем с пръсти, за да полепнат по повърхността. Правим това, за да станат нашите вафли с рошава горна част, както например са вафлите "Морена", които едва ли някой от нас не е хапвал.


8. Разтапяме шоколада на пара или на водна баня. Завираме вода в касерола, върху касеролата поставяме голяма порцеланова купа (по-голяма от самата касерола, така че да не може да влезе напълно в нея, а дъното и да стига до средата на касеролата). От врящата вода се отделя гореща пара, която буквално за секунди разтапя шоколада. Можем да сложим и друг по-малък съд директно във врящата вода. 
    Шоколадът, който аз използвах отново е "Линд" с 85% съдържание на какао. Наситеният какаов вкус допълва пълноценно ядките и оризовите парченца. А фактът, че за направата на този шоколад не е използвано мляко, го прави подходящ за хора, които имат непоносимост към този вид животински продукти. Просто погледнете съдържанието му, сравнете го с това на шоколад с 50% какаово съдържание и ще видите, че в последния има мляко и куп други излишни съставки. Сами направете избора си, но ако обичате наситения вкус на какао, определено не трябва да правите компромис!

9. Поливаме цялата горна повърхност на десерта с разтопения шоколад. Ако е необходимо разпределяме шоколада с помощта на шпатула.

10. Опаковаме с фолио и пъхаме във фризера за 30 минути или в хладилника за 2 часа. След като времето за охлаждане е минало остава само да нарежем десерта, за да получим нашите вафли.


    Режем на 6-7 еднакви по големина правоъгълни парчета.
   Нашите здравословни и хрупкави домашни вафли са готови за консумация. Съхраняваме ги в хладилник, увити в хартия за печене или в алуминиево фолио.


    Можем да опаковаме всяка от тях в отделна хартиена опаковка и да се насладим на една прекрасна и полезна енергийна закуска, където и да е! 

    Да ви е сладко и здравословно!